Finswimming - plavání s ploutvemi

Klub

Klub Uhlomost Sport Most byl založen v roce 1959 a má svou velkou tradici ve sportovním potápění, resp. ploutvovém plavání. Od dob založení klubu jím prošla spousta výborných plavkyň a plavců, kteří reprezentovali Českou republiku na evropských a světových šampionátech. Každoročně se naše plavkyně a plavci účastní mnoha národních i mezinárodních závodů a kromě zkušeností sbírají spoustu úspěchů.

Naše tréninky probíhají na dvou místech, na Aquadromu a Zdravotnické škole v Mostě. Pokud vás zajímá, jak náš sport vůbec vypadá nebo jak tvrdě makáme a dřeme, navštivte nás. :-)

Ploutvové plavání

Plavání s ploutvemi je jednoduchý symetrický pohyb a velmi efektivní technika pohybu ve vodě. Při plavání s ploutvemi je potřeba dosáhnout dobrého obtékání těla vodou. Z tohoto důvodu musí být tělo plavce v hydrodynamické poloze. Hydrodynamická poloha se vyznačuje vzpaženými pažemi, vytaženými vpřed tak, aby profil těla byl co nejmenší. Hlava je maximálně skrytá mezi pažemi, dlaně jsou dány přes sebe. Šnorchl je připevněn zepředu na hlavě.

Plavec v této poloze provádí tzv. delfínový kop. Při tomto kopu plavec kope oběma nohama současně. Pohyb nevychází pouze z nohou, ale do akce jsou zapojeny i břišní a zádové svaly. Celkově tento kop vypadá jako delfínové vlnění. Tato technika je přibližně stejná na hladině i pod vodou.

Disciplíny

Potřebné vybavení plavce

Základem vybavení je monoploutev a šnorchl. Při trénincích se také navíc používají gumové ploutve. Již pár let tyto gumové ploutve můžeme také zařadit do základního vybavení, jelikož vznikla nová disciplína BF (Bi-fins). Poněvadž se některé disciplíny absolvují pod vodou, používají plavci též láhve se vzduchem a automatiky (zařízení předávající vzduch z láhve do úst plavce).

Šnorchl je plastová trubka speciálního tvaru sloužící k dýchání plavce.Trubka má vnitřní průměr 19 - 23 mm a délku maximálně 480 mm. Na trubce je upevněna kovová čelenka s pevným páskem či gumou, která slouží k uchycení šnorchlu na hlavě. Šnorchl je umístěn před obličejem plavce, aby měl ve vodě co nejmenší odpor a také nespadl při startovním skoku.

Monoploutev je hlavním hnacím prvkem při plavání s ploutvemi. Skládá se z laminátového listu a gumových botiček.Tuhost ploutve je závislá na tloušťce a kvalitě laminátového listu. Volba tuhosti monoploutve závisí na silových dispozicích závodníka. V dnešní době jsou k dispozici 3 druhy laminátu (litý, štípaný a kombinovaný) a 2 druhy gumových botiček (lité a broušené). Ploutve se též liší tvarem a počtem vrstev laminátu v laminátovém listu. Výroba takovéto ploutve je velmi náročná.Zabývají se jí převážně ruští závodníci či trenéři.

Propagační video

Další videa

Mostecké juniorské plavkyně nás s velkým nasazením reprezentovaly v první polovině září na finále Světového poháru v Tomsku. Nakonec vybojovaly jako tým cenné a krásné druhé místo v kategorii Juniorky. Gratulujeme. :)

FOTOGALERIE

VIDEOTÉKA

Kontakty

Pokud vám informace na našem webu nestačily a chtěli by jste vědět více, neváhejte nás kontaktovat na náš klubový mail. Rádi vám poskytneme další informace o našem klubu, o úspěších našich plavců nebo například o náboru nových dětí.

uhlomost@gmail.com

Oldřich Peleška | předseda klubu, trenér

Roman Dérer | trenér

Josef Žižka | trenér

Vlastimil Reiner | trenér

Jaroslav Uhlíř | trenér

Aktuálně

Pozvánka na výroční schůzi klubu

po roce si vás opět dovoluji pozvat na Výroční schůzi klubu Potápěči UHLOMOST - sport, p.s.

Dle pozitivní zkušenosti z minulého roku, kdy se nám podařilo zajistit opravdu hojnou účast členů klubu, se schůze uskuteční opět po tréninku našeho družstva Dračích lodí.

Datum: 7. 6. 2019 (pátek)

Místo: pláž u jezera Matylda - stan UHLOMOSTU (zázemí závodního družstva).

Čas: 19:00 (po tréninku naší posádky)

Program:

  1. zhodnocení minulého roku
  2. zpráva o stavu financí
  3. projednání letního soustředění klubu
  4. projednání cílů příští sezóny
  5. různé

Těším se opět na hojnou účast.

S pozdravem

Olda Peleška, předseda klubu


Rozpis tréninků AQUADROM

Pondělí18:30 - 19:30
Úterý18:30 - 19:30
Středa17:30 - 19:30
Čtvrtek18:30 - 20:30
Pátek18:30 - 19:30

Podporuje nás

Činnost klubu je podporována statutárním městem Most.


Kanály